Hall of Fame & Results

International Melges 24 Class Association is proud to present HALL OF FAME

The winners of the World Championships, European Championships, North American Championships, National Championships.

Hall of Fame presents also the winners of the World and continental ranking series:

Click on the tabs below to open by event type and to find out the winners and results.

See more detailed information about the Melges 24 Worlds at World Championship 

Click on the location links below to see the results and read more about the winners clicking on their names.

Year Location Overall Corinthian
2019 Villasimius, Sardinia, Italy Carlo Fracassoli (ITA) Niccolò Bertola (ITA)
2018 Victoria, BC, Canada Andrea Racchelli (ITA) Robert Britten (CAN)
2017 Helsinki, Finland Carlo Fracassoli (ITA)  Niccolò Bertola (ITA)
2016 Miami, USA

Stuart McNay (USA/IRL)

Niccolò Bertola (ITA)
2015 Middelfart, Denmark

Christopher Rast (SUI)

Tõnu Tõniste (EST)
2014 Geelong, Australia

Flavio Favini (ITA/SUI)

Cameron Miles (AUS)
2013 San Francisco, California, USA

Brian Porter (USA)

Don Jesberg (USA)
2012 Torbole, Lake Garda, Italy Carlo Fracassoli (ITA) Oyvind Peder Jahre (NOR)
2011 Corpus Christi, Texas, USA Lorenzo Bressani (ITA) Eiichiro Hamazaki (JAP)
2010 Tallinn, Estonia Lorenzo Bressani (ITA) Oyvind Peder Jahre (NOR)
2009 Annapolis, Maryland, USA Chris Larson (USA) Bruce Ayres (USA)
2008 Porto Cervo, Sardinia, Italy Lorenzo Bressani (ITA) Oyvind Peder Jahre (NOR)
2007 Santa Cruz, California USA Dave Ullman (USA) Othmar Mueller Von Blumencron (USA)
2006 Hyères, France Nicola Celon (ITA) Jean Francois Cruette (FRA)/ 
Tõnu Tõniste (EST)
*Joint Winners
2005 Key Largo, Florida Jimmy Spithill (AUS/USA) Martin Kullman (USA)
2004 Marstrand, Sweden Sébastien Col (FRA) Kenneth Thelen (FIN)
2003 San Francisco, CA, USA Shark Kahn (USA) Egidio Babbi (ITA)
2002 Travemunde, Germany Harry Melges (USA) Kenneth Thelen (FIN)
2001 Key West, Florida, USA Flavio Favini (ITA/SUI) Argyle Campbell (USA)
2000 La Rochelle, France Giorgio Zuccoli (ITA) Kenneth Thelen (FIN)
1999 Long Beach, CA, USA Vince Brun (USA) Tom Freytag (USA)
1998 Torquay, England Vince Brun (USA) Kristian Nergaard (NOR)

 See more detailed information about the Melges 24 Europeans at European Championship

Click on the location links below to see the results and read more about the winners clicking on their names.

Year Location Overall Corinthian
2018 Riva del Garda, Italy Carlo Fracassoli (ITA)  Niccolo Bertola (ITA) 
2016 Hyères, France Christopher Rast (SUI) Geoff Carveth (GBR)
2014 Balatonfüred, Hungary Matteo Ivaldi (ITA/SUI) Tõnu Tõniste (EST)
2013 Medemblik, the Netherland Flavio Favini (ITA/SUI) Ronald Veraar (NED)
2012 -    
2011 Aarhus, Denmark Carlo Fracassoli (ITA) Tõnu Tõniste (EST)
2010 -    
2009 Hyeres, France Lorenzo Bressani (ITA) Sivert Dinneche (NOR)
2008 -
2007 Neustadt, Germany Flavio Favini (ITA/SUI) Tõnu Tõniste (EST)
2006 -
2005 Torquay, England Gabrio Zandona (ITA) Alba Batzill (GER)
2004  
2003 Helsinki, Finland Luca Santella (ITA) Kenneth Thelen (FIN)
2002 -
2001 Torbole, Lake Garda, Italy Cedric Pouligny (FRA) Thierry Berger (FRA)
2000 -
1999 Arundel, Norway Christian Roman (FRA) Keith Musto (GBR)
1998 -
1997 Punta Ala, Italy John Merricks (GBR) Not Yet Awarded
1996 Barcelona, Spain Giorgio Zuccoli (ITA) Not Yet Awarded

See more detailed information about the Melges 24 North Americans  at North American Championship

Click on the location links below to see the results and read more about the winners clicking on their names.

Year Location Overall Corinthian
2019 Traverse City, MI, USA Travis Weisleder (USA) Fraser McMillan (CAN)
2018 -    
2017 Columbia Gorge, OR, USA Kevin Welch (USA) Fraser McMillan (CAN)
2016 -    
2015 -    
2014 -    
2013 -    
2012 San Francisco, California, USA Warwick Rooklyn (AUS) Don Jesberg (USA)
2011 -
2010 Rochester, New York USA Adam Burns (USA) Adam Burns (USA)
2009 -
2008 Annapolis, Maryland USA Terry Hutchinson (USA) Othmar Müller Von Blumencron
2007 -    
2006 Santa Cruz, California USA Brian Porter (USA) Bruce Ayres (USA)
2005 -    
2004 Detroit, Michigan USA Argyle Campbell (USA) Tom Freytag (USA)
2003 -    
2002 Annapolis, Maryland USA Harry Melges (USA) Not Yet Awarded
2001 -    
2000 San Francisco, California, USA Bruce Ayres (USA) Not Yet Awarded

Melges 24 Champions of Australia

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020 Adelaide Robin Deussen - Red Mist AUS607 Results
2019 Lake Macquarie Robin Deussen - Red Mist AUS607 Results
2018 Port Lincoln Sandy Higgins - Scorpius AUS831 Results
2017 Blairgowrie Andy Wharton - Accrewed Interest AUS807 Results
2016 Lake Macquarie Chris Links - Cavallino AUS795 Results
2015 Adelaide Chris Links - Cavallino AUS795 Results
2014 Geelong Harry Melges - Star USA841 Results
2013 Geelong Chris Links - Northshore Marine AUS772 Results
2012 Geelong Warwick Rooklyn - Bandit AUS814 Results
2011 Newport NSW Warwick Rooklyn - Bandit AUS814 Results
2010      
2009 Corlette Point Sailing Ass. Geoff Masters - Mako Sunglasses AUS762 Results
2008 Geelong Heath Townsend - Kaito AUS709 More

Melges 24 Champions of Austria

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020 Attersee Luis Tarabochia - White Room GER677 of Michael Tarabochia Read
Results 
2019 Attersee Luis Tarabochia - White Room GER677 of Michael Tarabochia Read
2018      
2017 Attersee Franz Urlesberger - Schönherr AUT681 Read
2016 Attersee Niccolo Bertola - Taki 4 ITA778 of Marco Zammarchi Read
Results 
Corinthian
2015      
2014 Attersee Maximilian Weiss - White Room GER677 of Michael Tarabochia Read
2013 Attersee Michael Schineis - Pure AUT761 Read
2012 Attersee Riccardo Simoneschi (ITA)  
2011 Seewalchen, Attersee Kicker Schäfer (GER)  
2010 Ebensee Sylvia Vogl - AUT794 Read
2009 Attersee Riccardo Simoneschi (ITA) Read
2008      
2007 Attersee Hendrik Witzmann - Team Sonnenkönig SUI684 Read

 

Melges 24 Champions of Canada

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020      
2019 Tecumseh, ON Roger Counihan - Jaws USA775 Results
2018 Victoria, BC Bruce Ayres - Monsoon USA851 Results
2017 Toronto, ON Kevin Welch - Mikey USA838 Results
2016 Kelowna, BC Kevin Welch - Mikey USA838 Results
2015 Windsor, ON Richard Reid - Zingara CAN629 Results
2014 Victoria, BC Kevin Welch - Mikey USA838 Results
2013 Toronto, ON    

Melges 24 Champions of Chile

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020 Lake Rapel Pablo Gallyas - Magic Marine CHI833 Results
2019 Lake Rapel    
2018 Lake Rapel Pablo Gallyas - Magic Marine CHI833 Results
2017 Lake Rapel Pablo Gallyas - Magic Marine CHI833 Results
2016 Lake Rapel Paulo Bezanilla - Swift Results
2015 Lake Rapel Pablo Gallyas - Magic Marine CHI833 Results

Melges 24 Champions of Czech Republic

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2011 Lake Lipno Petr Fiala  
2010 Lake Lipno Lukas Neumann - RODOP CZE699 Read
2009 Lake Lipno Martin Knetig - Net Development-Blizzard Read
2008 Lake Lipno Martin Knetig - Net Development-Francek Read

Melges 24 Champions of Denmark

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020      
2019 Vallensbæk Kim Christensen - Soffe DEN782 Results
2018 Copenhagen Bo Boje Pedersen - UpUpUp DEN837 Results
2017 Hellerup Kim Christensen - Soffe DEN782 Results
2016 Skive Kim Christensen - Soffe DEN782 Results
2015 Copenhagen Kris Houmann - Melges.dk DEN612 Results
2014 Fredrikshavn Kim Christensen - Soffe DEN782  
2013 Copenhagen    
2012 Copenhagen Jesper Bendix DEN634  

Melges 24 Champions of Estonia

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020 Tallinn Tõnu Tõniste - Lenny EST790 Results
2019 Tallinn Tõnu Tõniste - Lenny EST790 Results
2018 Tallinn Tiit Vihul - Rock City EST573 Results
2017 Tallinn Tõnu Tõniste - Lenny EST790 Results
2016 Tallinn Tõnu Tõniste - Lenny EST790 Results
2015 Tallinn Tõnu Tõniste - Lenny EST790 Results
2014 Tallinn Peter Šaraškin - Zuxu EST791 Results
2013 Tallinn Tõnu Tõniste - Lenny EST790  
2012 Tallinn Tõnu Tõniste - Lenny EST790 Results
2011 Tallinn Tiit Vihul - Rock City EST761 Results
2010 Tallinn Lorenzo Bressani - UkaUka Racing ITA Results
2009 Tallinn Tiit Vihul - Rock City EST761 Nordic Champ
2008 Tallinn Tõnu Tõniste - Lenny EST646 Results
2007 Pärnu Tõnu Tõniste - Lenny EST646 Results
2006 Tallinn Tõnu Tõniste - Lenny EST646  

 

Melges 24 Champions of Finland

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020      
2019      
2018      
2017 Helsinki Bruce Ayres - Monsoon USA851 Results
2016 Helsinki Tõnu Tõniste - Lenny EST790  
2015 Helsinki Tõnu Tõniste - Lenny EST790 Results
2014 Helsinki Tõnu Tõniste - Lenny EST790  
2013 Helsinki Tõnu Tõniste - Lenny EST790 Results
2012 Helsinki Jaak Jõgi - 4Energy - EST573 Results
2011 Espoo Tiit Vihul - Rock City EST761 Results
2010 Tallinn Lorenzo Bressani - UkaUka Racing ITA Results
2009 Tallinn Tiit Vihul - Rock City EST761 Nordic Champ
2008 Helsinki Tõnu Tõniste - Lenny EST790  
2007 Helsinki Tõnu Tõniste - Lenny EST646 Results
2006 Marienhamn Tõnu Tõniste - Lenny EST646 Nordic Champs
2005 Vaasa Sami Ekblad - Jaguar X-Type   
2004 Marienhamn Kenneth Thelen - Suunto FIN236  
2003 Helsinki Kenneth Thelen - Suunto FIN236  
2002 Helsinki Kenneth Thelen - Suunto FIN236  
2001 Naantali Kenneth Thelen - Suunto FIN236  
2000 Espoo Kenneth Thelen - Suunto FIN236  

 

Melges 24 Champions of France 

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner
2010 Hyeres  
2007 Dinard Cedric de Kervanoel/Jean Francois Cruette
2006 Deauville Philippe Ligot - Drp/ Partner & Partners
2005 La Rochelle Remy Arnaud - Dyneema/Liros
2004 Lorient Stuart Rix (GBR) - (Open Champion) 
Bruno Jourdren (FRA) - (French Champion)
2003 Hyeres Jamie Lea (GBR) (Open Champion) 
Paul Maxim (FRA) (French Champion)
2002 St. Quay Prtrieux Jamie Lea (GBR) (Open Champion)
Laurent Pages (FRA) (French Champion)
2001 Crouesty Laurent Pages - P&P Racing

 

Melges 24 Champions of Germany

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020 Pleinfeld - Ramsberg Jo Schwarz - Bloodhound GER326 Results
2019 Starnberg Jo Schwarz - Bloodhound GER326 Results
2018 Ramsberg Luis & Michael Tarabochia - White Room GER677 Results
2017 Kiel Lennart Burke - Laika GER191 Results
2016 Tutzing Maximilian Weiss - White Room GER677 Results
2015 Starnberg Markus Scheel - PLATO GER690 Results
2014 Starnberg Adrian Huber - Poison Rouge SUI599 Results
2013 Heiligenhafen Markus Scheel - PLATO GER690  
2012 Starnberg    
2011 Kiel Andrea Racchelli - Altea ITA  
2010 Warnemünde Hendrik Witzmann - Ferun sponsored by Wirsol GER  
2009 Flensburg Rudolf Houdek - Men's Secret Business GER731  
2008 Flensburg Arpad Litkey - Team Proximo HUN728  
2007 Seewalchen Hendrik Witzmann - Team Sonnenkönig SUI684  
2006 Starnberg Michael Good - Aile SUI382  
2005 Tutzing Michael Good - Aile SUI382  
2004 Travemünde Sven Hadler  
2003 Kiel Kenneth Thelen - Suunto FIN236 (Open Champion) 
Dietrich Scheder - GER537 (German Champion)
 
2002 Lake Starnberg Günter Tzeschlock - KH+P GER191  
2001 Travemünde Mario Ziliani - Ale Ali 3 ITA139 (Open Champion)
Andy Vincon (GBR) (German Champion)
 
2000 Kiel Kenneth Thelen - Suunto FIN236  

 

Melges 24 Champions of Great Britain 

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020      
2019 Haven Ports YC, Ipswich    
2018 Haven Ports YC, Ipswich David Pinner - Kiss GBR828 Results
2017 Haven Ports YC, Ipswich Ben Stone - Why Knot GBR432 Results
2016 Suffolk Ben Stone - Why Knot GBR432 Results
2015 Suffolk Geoff Carveth / Miles Quinton's Gill Race Team GBR694 Results
2010 Brewin Dolphin Jersey Regatta Jamie Hamilton - Mad Cap GBR  
2008 Guernsey John Pollard - Team Excellent GBR690  
2007 Weymouth John Pollard - Team Excellent GBR690  
2006 Falmouth John Pollard - Team Excellent GBR690  
2005 Torquay Stuart Rix (GBR)  
2004 Torquay Stuart Simpson (GBR)  
2003 Torquay Jamie Lea - Black Seal (GBR)  
2002 Torquay Stuart Rix - Gill (GBR)  
2001 Guernsey Keith Musto (GBR)  
2000 Falmouth Mike Budd (GBR)  
1999 Hayling Island Rob Smith (GBR)  
1998 Guernsey Rob Smith (GBR)  
1997 Weymouth John Merricks (GBR)  
1996 Brixham John Merricks (GBR)  
1995 Brixham Mike Lennon (GBR)  

 

Melges 24 Champions of Hungary 

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020 Balatonfüred, Lake Balaton Ian Ainslie - Strange HUN794 Results
2019      
2018      
2017 Balatonfüred, Lake Balaton Akos Csolto - Seven-Five-Nine HUN759  Results
2016 Balatonfüred, Lake Balaton Ian Ainslie - Strange Brew HUN392 Results
2015 Balatonfüred, Lake Balaton Robert Bakoczy - FGF Sailing Team HUN728 Results
2014 Balatonfüred, Lake Balaton    
2013 Balatonfüred, Lake Balaton    
2012 Balatonfüred, Lake Balaton    
2011 Balatonfüred, Lake Balaton Tamas Keleman  
2010 Balatonfüred, Lake Balaton Ian Ainslie - Team Proximo   
2009 Balatonfüred, Lake Balaton Event was cancelled   

 

Melges 24 Champions of Italy

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020 Torbole Paolo Brescia - Melgina ITA693 Results
2019 Scarlino Carlo Fracassoli - Maidollis ITA854  Results
2018 Domaso, Lake Como Mario Ziliani - General Lee ITA793 Results
2017 Riva del Garda Carlo Fracassoli - Maidollis ITA854  Overall 
Corinthian
2016 Riva del Garda Andrea Rachelli - Altea ITA735 Overall 
Corinthian
2015 Trapani Andrea Rachelli - Altea ITA735 (Not qualif ITA Nationals)  
2014 Sanremo Flavio Favini - Blu Moon (SUI)  
2013      
2012 Cattolica Alberto Bolzan - Saetta  
2011 Scarlino Alberto Bolzan - Saetta  
2010 Alghero, Sardinia Joint winners
Niccolo Bianchi - Saetta 
Lorenzo Bressani - Uka Uka Racing
 
2009 Cagliari, Sardinia Lorenzo Bressani - Uka Uka Racing Results
2008 Cagliari, Sardinia Gabrio Zandona  
2007 Bari Furio Monaco  
2006 Scarlino, Lake Garda Jean Marc Monnard (SUI)  
2005 Portisco, Sardinia Luca Valerio - Alina  
2004 Porto Etrusca Stuart Rix (GBR)  
2003 Porto S. Stephano Flavio Favini - Blu Moon (SUI)  
2002 Cessenatico Egidio Babbi - ITA421  
2001 Torbole, Lake Garda Flavio Favini - Blu Moon (SUI)  
2000 Torbole, Lake Garda Flavio Favini - Blu Moon (SUI)  

 

Melges 24 Champions of Japan

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2015 Zushi Vogue - JPN6664  
2014 Zushi Makoto Nagahashi - Esprit JPN783  
2005 Osaka Akiyoshi Kimura  
2004   Akiyoshi Kimura  
2003 Osaka Dachi Wada  
2002 Wakayama Dachi Wada  
2001 Kobe Kunio Suzuki - Siesta JPN70  

 

Melges 24 Champions of Norway

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
       
2019 Askoy, Bergen Oyvind Peder Jahre - Storm Capital Sail Racing NOR751 Results
2018 Kristiansand Kristoffer Spone - Lisa Baghdad II NOR697 Nordics
2017 Fredrikstad Oyvind Peder Jahre - Storm Capital Sail Racing NOR751 Results
2016 Stavanger Oyvind Peder Jahre - Storm Capital Sail Racing NOR751 Results
2015 Fredrikstad Oyvind Peder Jahre - Storm Capital Sail Racing NOR751 Results
2014 Larwik Oyvind Peder Jahre - Storm Capital Sail Racing NOR751 Results
2013 Hanko    
2012 Hanko Christoffer Sundby - Oslo Flaggfabrikk  
2011 Hanko Christoffer Sundby - Oslo Flaggfabrikk  
2010 Haugesund Oyvind Peder Jahre - Storm Capital Sail Racing NOR751  
2009 Åsgårdstrand Herman Horn-Johannessen - Team RRH  
2008 Hanko Oyvind Peder Jahre - Terra Eiendomsmegling NOR554  
2007 Tønsberg  Oyvind Peder Jahre - Terra Eiendomsmegling NOR554  
2006 Hanko Geri Dahl Anderson - Lek NOR506  
2005 Asker, Oslo Not sailed  
2004 Åsgårdstrand Geri Dahl Anderson - NOR506  
2003 Moss Kristoffer Spone - Fruen Maren NOR249 Results
2002 Fredrikstad Geri Dahl Anderson (NOR)  
2001 Stavanger Kristoffer Spone - NOR249  
2000 Tonsbery Kristian Nergaard (NOR)  
1999 Kristiansand Kristoffer Spone (NOR)  
1998 Asker, Oslo Kristian Nergaard (NOR)  
1997 Hanko Harry Melges (USA) (Unofficial)  

 

Melges 24 Champions of Slovenia 

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020      
2019 Portoroz Aleš Zupanc - Little Big Man SLO391  
2018 Portoroz Jure Jerkovic - Atena SLO726  
2017 Portoroz Jure Jerkovic - Atena SLO726   
2016 Portoroz Jure Jerkovic - Atena SLO726   
2015 Portoroz Jure Jerkovic - Atena SLO726   
2014 Portoroz Jure Jerkovic - Atena SLO726   
2013      
2012 Portoroz Franz Urlesberger - Die Weisse AUT  
2011 Portoroz Mario Ziliani - ITA  
2010 Portoroz Arpad Litkey - Virus HUN767  
2009 Portoroz Peter Podunavac  

 

Melges 24 Champions of Sweden 

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020 Vänersborg Jonas Berntsson - SWE715 Results
2019      
2018 Malmö Martin Fridh - Wild Thing SWE684 Results
2017 Marstrand Niccolo Bertola - TAKI 4 ITA778 of Marco Zammarchi Overall 
Corinthian
2016 Borstahusen Bo Boje Pedersen - UpUpUp DEN837  Results
2015 Åmål Kristoffer Spone - Team Baghdad II NOR400  
2014      
2013 Stenungsund    
2012 Stenungsund Christen Horn Johannessen - Team RRH (NOR)  
2011 Stenungsund Oyvind Peder Jahre - Storm Capital Sail Racing NOR751  
2008      
2007 Borstahusens Oyvind Peder Jahre - Storm Capital Sail Racing NOR751  
2006   Event was cancelled  
2005 Borstahusens Claes Röjning - Sitting Duck SWE508  
2004 Marstrand Kenneth Thelen - Suunto FIN236  
2003 Åmål Kristian Nergaard - Baghdad NOR560 (Open Champion)
Jonas Nyquist (SWE) (Swedish Champion)
 
2002 Stockholm Sami Ekblad - Marinel Mastervolt FIN529  

 

Melges 24 Champions of Switzerland 

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2018 Luino, Lake Maggiore Flavio Favini - Maidollis ITA854 Results 
2017 Luino, Lake Maggiore Robert Bakoczy - FGF Sailing Team HUN728  Overall 
Corinthian
2016 Luino, Lake Maggiore Carlo Fracassoli - Maidollis ITA822  Overall 
Corinthian
2015 Luino, Lake Maggiore Riccardo Simoneschi - Audi Tron ITA840  Overall 
Corinthian
2014 Luino, Lake Maggiore Flavio Favini - Blu Moon SUI825  
2013 Brunnen, Lake Vierwaldstatten    
2012 Brunnen, Lake Lucern Chris Rast - EFG-Bank SUI654 Results
2011 Luino, Lake Maggiore Flavio Favini - Blu Moon SUI825  
2010 Luino, Lake Maggiore Carlo Fracassoli - Gullisara ITA803  
2009 Lake Constance Riccardo Simoneschi - Audi Tron ITA783  
2008 Kreuzlingen Jean-Marc Monnard - Poizon Rouge SUI599  

 

Melges 24 Champions of the Netherlands

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2017 Medemblik Robert Bakoczy - FGF Sailing Team HUN728 Results
2016 Medemblik    
2015 Medemblik Robert Gullan / Miles Quinton's Gill Race Team GBR694  
2014 Medemblik Riccardo Simoneschi - Audi Tron ITA840 Results
2013 Medemblik    
2012 Medemblik    
2011 Medemblik Carlo Vroon - Gelikt NED789 Results

2009 - Melges 24 A Hit At Delta Lloyd North Sea Regatta

Melges 24 Champions of United States

Click on the links below to read more about the winners and events and see the results.

Year Venue Winner  
2020      
2019 Fairhope, Alabama Michael Goldfarb - War Canoe USA841 Results
2018 San Francisco, California Kevin Welch - Mikey USA838 Results
2017 Charleston, South-Carolina Brian Porter - Full Throttle USA849 Results
2016 Lake Geneva, Wisconsin Bora Gulari - West Marine Rigging USA820 Results
2015 Cascade Locks, Gorge, Oregon Brian Porter - Full Throttle USA849 Results
2014 Tampa, Florida Brian Porter - Full Throttle USA749  
2013 Charleston, SC, USA Alec Cutler - Hedgehog BER555 Results
2012 Seattle, WA Harry Melges - Star USA409  
2011 Lake Geneva, Wisconsin Bora Gulari - New England Ropes USA820  
2010 Newport, Rhode Island Alan Field - WTF  
2009 San Francisco, California Brian Porter - Full Throttle USA749  
2008 Charleston, South-Carolina Brian Porter - Full Throttle USA749 Results
2007 Detroit, Michigan Brian Porter - Full Throttle USA649 Results
2006 Jacksonville, Florida Chris Larson / Scott Holmgren(USA) Results
2005 Annapolis, Maryland Morgan Reeser / Neil Sullivan  
2004 Santa Cruz, California Luca Santella / Giovanni Maspero (ITA)  
2003 Pensacola, Florida Doug Kessler / Morgan Reeser (USA)  
2002 Traverse City, Michigan Tom Freytag (USA)  
2001 San Diego, California Argyle Campbell (USA)  
2000 Charleston, South-Carolina Neil Sullivan / Morgan Reeser (USA)  
1999 Ft. Lauderdale, Florida Brian Porter - Full Throttle USA  
1998   Scott Elliot / Dave Chapin (USA)  
1997 Holland, Michigan Scott Elliot / Charlie Ogletree (USA)  
1996 Long Beach, California Dave Ullman (USA)  
1995 Ft. Lauderdale, Florida Mark Reynolds / Terry McSweeney (USA)  
1994 San Francisco, California Steve Grillon / Tim Weston (USA)  
1993 Annapolis, Maryland Tim Hanke (USA)  

 

See more detailed information about the European Ranking/European Sailing Series HERE and about the North American Championship Series HERE.

Click on the links below to read more about the winners and see the ranking results.

  World Ranking Champion European Ranking Champion North American Ranking Champion Australasian Ranking Champion 
2019   Overall
Carlo Fracassoli - Luca Perego's Maidollis (ITA) 
Results
Overall
Dan Berezin - Surprise (CAN)
Results
 
    Corinthian
Niccolo Bertola - Marco Zammarchi's Taki 4 (ITA) 
Results
Corinthian
Fred Rozelle -  Rustler (USA) 
Results
 
2018   Overall
Niccolo Bertola - Marco Zammarchi's Taki 4 (ITA)
Results
Overall
Richard Reid - Zingara (CAN)
Results
 
    Corinthian
Niccolo Bertola - Marco Zammarchi's Taki 4 (ITA) 
Results
Corinthian
Kent Pierce - Average (USA)
Results
 
2017   Overall
Geoff Carveth - Miles Quinton's Gill Race Team (GBR)
Results
Overall
Kevin Welch - Mikey (USA)
Results
 
    Corinthian
Niccolo Bertola - Marco Zammarchi's Taki 4 (ITA)
Results
Corinthian
Fraser McMillan - Sunnyvale (CAN)
Results
 
2016 Andrea Pozzi -  Bombarda ITA841
Results
Overall
Andrea Racchelli - Altea (ITA)
Results
Stuart McNay - Conor Clarke's Embarr (IRL)
Results 
David Young - No Comment, The Kraken (AUS)
Results
    Corinthian
Geoff Carveth - Miles Quinton's Gill Race Team (GBR)
Results
   
2015 Riccardo Simoneschi - Audi tron ITA840
Results
Overall
Geoff Carveth - Miles Quinton's Gill Race Team (GBR)
Results 
Steven Boho - The 300 (USA)
Results
Chris Links - Cavallino (AUS)
Results
    Corinthian
Oleg Dyvinets - Marusia (UKR)
Results
   
2014 Riccardo Simoneschi - Audi tron ITA840
Results
Overall
Riccardo Simoneschi - Audi tron (ITA)
Results
Steven Boho - The 300 (USA)
Results
Robin Deussen - Redmist (AUS)
Results
    Corinthian
Robert Bakóczy - FGF Sailing Team (HUN) 
Results 
   
2013 Riccardo Simoneschi - Audi Ultra (ITA)
Results
Riccardo Simoneschi - Audi Ultra (ITA)
Results
Bora Gulari - (USA)
Results
Chris Links - Northshore Marine (AUS)
Results
2012 Riccardo Simoneschi - Audi Ultra (ITA)
Results
Riccardo Simoneschi - Audi Ultra (ITA)
Results
Alan Field - WTF (USA)
Results 
 
 
2011 Flavio Favini - Franco Rossini's Blu Moon (ITA/SUI)
Results
Flavio Favini - Franco Rossini's Blu Moon (ITA/SUI)
Results
Alan Field - WTF (USA)
Results
 
2010 Flavio Favini - Franco Rossini's Blu Moon (ITA/SUI)
Results
Alberto Bolzan - Paolo Testolin's Hurricane (ITA)
Results
Alan Field - WTF (USA)
Results
 
2009 Lorenzo Bressani - Uka Uka Racing (ITA)
Results
Lorenzo Bressani - Uka Uka Racing
Results
Alan Field - WTF (USA)
Results
 
2008 Flavio Favini - Franco Rossini's Blu Moon (ITA/SUI)
Results
Flavio Favini - Franco Rossini's Blu Moon (ITA/SUI)
Results
Brian Porter - Full Throttle (USA)
Results
 
2007 Lorenzo Bressani - Uka Uka Racing (ITA)
Results
Furio Patrizio Manarco - Billo Baccani (ITA)
Results
Brian Porter - Full Throttle (USA)
Results
 
2006 Francois Bernac - Partner & Partners Racing (FRA)
Results
Nicola Celon - Team Bete
Results (ITA)
Brian Porter - Full Throttle (USA)
Results
 
2005 Gabrio Zandona - Giovanni Maspero's Joe Fly (ITA)
Results
Gabrio Zandona - Giovanni Maspero's Joe Fly (ITA)
Results
James Spithill - Manuel Modena's Luna Rossa (AUS/ITA)
Results
 
2004 Sebastien Col - Phillip Ligot's Partner & Partners Racing (FRA)
Results
Flavio Favini - Franco Rossini's Blu Moon (ITA/SUI)
Results
John Pollard - Xcellent (GBR)
Results
 
2003 Luca Santella - Giovanni Maspero's Joe Fly (ITA)
Results
Kenneth Thelen - SUUNTO
Results
Dave Ullman - USA 339 (USA)
Results
 
2002 Jamie Lea - Richard Thompson's Black Seal (GBR)
Results
Jamie Lea - Richard Thompson's Black Seal (GBR)
Results
Mike Dow - Flying Toaster (USA)
Results
 
2001 Jamie Lea - Richard Thompson's Black Seal (GBR)
Results
Laurent Pages - Phillip Ligot's P&P Racing (FRA)
Results
Brian Porter - Full Throttle (USA)
Results
 

The World, European and North American Ranking Series commenced in 2001 and each year attracts competitors from across the globe to compete at these feature events. In 2013 the Australasian Ranking Series have been commenced as well.

The purpose of the IM24CA World Ranking is to encourage Melges 24 owners and sailors to travel and attend key regattas. Each season the IM24CA reviews the program and scoring system to ensure that it continues to meet the Melges 24 Owner and sailor needs.

How does it work?

The scoring system for the Melges 24 European Sailing Series is defined in the Notice of Race for the series. For the Australasian Rankings the same scoring system will apply. Melges 24 NorAm Tour scoring system has been amended by USMCA in 2016 and has different scoring method for 2016, 2017 and 2018. Since 2019 new scoring system was applied for the North American Championship Series.
World Ranking will consist the events of the continents rankings and is a high-point scoring system counting the event overall results and giving the highest score to the winner of the event. From all events on the list (2016 - 14) it will count 3 events with the highest score. 

The 2016 Melges 24 World Ranking series featured fourteen events across Europe, North America and Australia including the main title events of the year - Melges 24 World Championship and European Championship incorporating major regional events all around the world – six in Europe, four in North America and four in Australia. Bonus points were awarded for the title events – World and European Championships.

207 teams from 27 countries took part in 2016.

2019 Melges 24 World Champion - Maidollis ITA854 of Gianluca Perego with Carlo Fracassoli at the helm and Enrico 'Chicco' Fonda, Stefano Lagi, Matteo Ramian as crew

2019 Melges 24 World Champion - Maidollis ITA854 of Gianluca Perego with Carlo Fracassoli at the helm and Enrico 'Chicco' Fonda, Stefano Lagi, Matteo Ramian as crew

2019 Melges 24 World Champion - Maidollis ITA854 of Gianluca Perego with Carlo Fracassoli at the helm and Enrico 'Chicco' Fonda, Stefano Lagi, Matteo Ramian as crew

2019 Melges 24 World Champion - Maidollis ITA854 of Gianluca Perego with Carlo Fracassoli at the helm and Enrico 'Chicco' Fonda, Stefano Lagi, Matteo Ramian as crew

2019 Melges 24 World Champion - Maidollis ITA854 of Gianluca Perego with Carlo Fracassoli at the helm and Enrico 'Chicco' Fonda, Stefano Lagi, Matteo Ramian as crew

2019 Melges 24 World Champion - Maidollis ITA854 of Gianluca Perego with Carlo Fracassoli at the helm and Enrico 'Chicco' Fonda, Stefano Lagi, Matteo Ramian as crew

2019 Melges 24 Corinthian World Champion - Taki 4 of Marco Zammarchi with Niccolo Bertola at the helm

2019 Melges 24 Corinthian World Champion - Taki 4 of Marco Zammarchi with Niccolo Bertola at the helm

2019 Melges 24 Corinthian World Champion - Taki 4 ITA778 of Marco Zammarchi with Niccolo Bertola, Giacomo Fossati, Giovanni Bannetta, Pietro Seghezza and Giorgio de Mari

2019 Melges 24 Corinthian World Champion - Taki 4 ITA778 of Marco Zammarchi with Niccolo Bertola, Giacomo Fossati, Giovanni Bannetta, Pietro Seghezza and Giorgio de Mari

Altea ITA722 of Andrea Racchelli - Melges 24 World Champion 2018

Altea ITA722 of Andrea Racchelli - Melges 24 World Champion 2018 - Victoria, BC, Canada

2018 Melges 24 World Champion - Altea ITA722 of Andrea Racchelli with Filippo Togni,  Gaudenzio Bonini,  Matteo Ramian  and Michele Gregoratto

2018 Melges 24 World Champion - Altea ITA722 of Andrea Racchelli with Filippo Togni, Gaudenzio Bomni, Matteo Ramian and Michele Gregoratto - Victoria, CAN

Melges 24 Corinthian World Champion 2018 - Full Circle CAN415 of Robert Britten

Melges 24 Corinthian World Champion 2018 - Full Circle CAN415 of Robert Britten, Graham Harney, Jose Grandizo, Liam Welgan-Gunn and Reid Cannon

Travis Weisleder and his Lucky Dog / Gill Race Team USA858 at the 2019 Melges 24 North American Championship

Travis Weisleder and his Lucky Dog / Gill Race Team USA858 at the 2019 Melges 24 North American Championship

Fraser McMillan's Sunnyvale CAN151 at the 2019 Melges 24 North American Championship

Fraser McMillan's Sunnyvale CAN151 at the 2019 Melges 24 North American Championship

2017 Melges 24 World Championship podium - Maidollis ITA854, Monsoon USA851, Mikey USA835 - Helsinki, Finland

2017 Melges 24 World Championship podium - Maidollis ITA854, Monsoon USA851, Mikey USA835 - Helsinki, Finland

Taki 4 ITA778 -  Niccolò Bertola, Giacomo Fossati, Giovanni Bannetta, Matteo De Chiara, Marco Zammarchi, Franceso Bianchi and Niccolo Bianchi as coach -  The Challenge Henri Samuel Trophy - 2017 Melges 24 Corinthian World Champion

Taki 4 ITA778 - Niccolò Bertola, Giacomo Fossati, Giovanni Bannetta, Matteo De Chiara, Marco Zammarchi, Franceso Bianchi and Niccolo Bianchi as coach - The Challenge Henri Samuel Trophy - 2017 Melges 24 Corinthian World Champion

2017 Melges 24 North American Champion - Mikey USA835 of Kevin Welch

2017 Melges 24 North American Champion - Mikey USA835 of Kevin Welch

Fraser McMillan's Sunnyvale CAN151 at the 2017 Melges 24 North American Championship

Fraser McMillan's Sunnyvale CAN151 at the 2017 Melges 24 North American Championship

2016 Melges 24 World Champion - Embarr IRL829 of Conor Clarke, with Stuart McNay (USA), David Hughes (USA), Maurice O'Connell, Aoife English and coach Morgan Reeser with the Melges Performance Sailboats Trophy

2016 Melges 24 World Champion - Embarr IRL829 of Conor Clarke, with Stuart McNay (USA), David Hughes (USA), Maurice O'Connell, Aoife English and coach Morgan Reeser with the Melges Performance Sailboats Trophy

Marco Zammarchi's Taki 4 ITA778 with Fossati, Matteo De Chiara, Niccolò Bertola and Giovanni Bannetta in crew, Niccolo Bianchi as coach - The Melges 24 Corinthian World Champions 2016

Marco Zammarchi's Taki 4 ITA778 with Fossati, Matteo De Chiara, Niccolò Bertola and Giovanni Bannetta in crew, Niccolo Bianchi as coach - The Melges 24 Corinthian World Champions 2016

Melges 24 World Champion 2015 - EFG SUI684 of Chris Rast with Udo Moser, Patrick Zaugg, Pavel Johannes Tolonen, Reneé Schenk and Dani Rast- Middelfart, Denmark

Melges 24 World Champion 2015 - EFG SUI684 of Chris Rast with Udo Moser, Patrick Zaugg, Pavel Johannes Tolonen, Reneé Schenk and Dani Rast - Middelfart, Denmark

Lenny EST790 - Tõnu Tõniste, Toomas Tõniste, Tammo Otsasoo, Maiki Saaring, Andres Rohtla - The Challenge Henri Samuel Trophy - 2015 Melges 24 Corinthian World Champion

Lenny EST790 - Tõnu Tõniste, Toomas Tõniste, Tammo Otsasoo, Maiki Saaring, Andres Rohtla - The Challenge Henri Samuel Trophy - 2015 Melges 24 Corinthian World Champion

2014 Gill Melges 24 World Championship - Geelong, Australia -  World Champion Blu Moon SUI825 - Flavio Favini, Gabriele Benussi, Giovanni Ferrari, Stefano Rizzi, Nicholas Dal Ferro, owner Franco Rossini 

2014 Gill Melges 24 World Championship - Geelong, Australia - World Champion Blu Moon SUI825 - Flavio Favini, Gabriele Benussi, Giovanni Ferrari, Stefano Rizzi, Nicholas Dal Ferro, owner Franco Rossini 

2013 Melges 24 World Champion - Full Throttle USA749 - Brian Porter, Andy Burdick, Federico Michetti, Matt Woodworth - San Francisco, USA

2013 Melges 24 World Champion - Full Throttle USA749 - Brian Porter, Andy Burdick, Federico Michetti, Matt Woodworth - San Francisco, USA

VIVA USA855 of Don Jesberg - 2013 Melges 24 Corinthian World Champion -  San Francisco, USA

VIVA USA855 of Don Jesberg - 2013 Melges 24 Corinthian World Champion - San Francisco, USA

Storm Capital Sail Racing NOR751 - Oyvind Peder Jahre, Sivert Denneche, Taja Zaikova, Marius Falch Orvin, Stian Briseid - 2012 Melges 24 Corinthian World Champions - Torbole, Italy

Storm Capital Sail Racing NOR751 - Oyvind Peder Jahre, Sivert Denneche, Taja Zaikova, Marius Falch Orvin, Stian Briseid - 2012 Melges 24 Corinthian World Champions - Torbole, Italy

2012 Melges 24 World Champion - Gullisara ITA803 with Carlo Fracassoli at the helm and Giuseppe Comerio, Enrico Fonda, Tano Felci, Giovanni Ferrari, Carlo Zermini.

2012 Melges 24 World Champion - Gullisara ITA803 with Carlo Fracassoli at the helm and Giuseppe Comerio, Enrico Fonda, Tano Felci, Giovanni Ferrari, Carlo Zermini.

2011 Melges 24 World Champions - Uka Uka Racing ITA817 - Lorenzo Bressani, Jonathan McKee (USA), Federico Michetti, Fabio Gridelli, Lorenzo Santini - Corpus Christi, Texas, USA

2011 Melges 24 World Champions - Uka Uka Racing ITA817 - Lorenzo Bressani, Jonathan McKee (USA), Federico Michetti, Fabio Gridelli, Lorenzo Santini - Corpus Christi, Texas, USA

Eiichiro Hamazaki and his team on Esprit JPN783 - 2011 Melges 24 Corinthian World Champion

Eiichiro Hamazaki and his team on Esprit JPN783 - 2011 Melges 24 Corinthian World Champion

2010 Melges 24 World Champions - Uka Uka Racing ITA817 - Lorenzo Bressani, Jonathan McKee (USA), Federico Michetti, Fabio Gridelli, Lorenzo Santini  - Tallinn, Estonia

2010 Melges 24 World Champions - Uka Uka Racing ITA817 - Lorenzo Bressani, Jonathan McKee (USA), Federico Michetti, Fabio Gridelli, Lorenzo Santini - Tallinn, Estonia

Storm Capital Sail Racing NOR751, Lenny EST790, La Besa ITA780 - 2010 Melges 24 World Championship Corinthian division podium - Tallinn, Estonia

Storm Capital Sail Racing NOR751, Lenny EST790, La Besa ITA780 - 2010 Melges 24 World Championship Corinthian division podium - Tallinn, Estonia

2010 Melges 24 Corinthian World Champions - Storm Capital Sail Racing NOR751 -  Oyvind Peder Jahre, Sivert Denneche, Taja Zaikova, Marius Falch Orvin, Stian Briseid - Tallinn, Estonia

2010 Melges 24 Corinthian World Champions - Storm Capital Sail Racing NOR751 - Oyvind Peder Jahre, Sivert Denneche, Taja Zaikova, Marius Falch Orvin, Stian Briseid - Tallinn, Estonia

Melges 24 World Champions

Melges 24 World Champions